Čtvrtý milion pro skautské projekty!

Na dárcovské platformě darujme.cz pod hlavičkou Skautské nadace Jaroslava Foglara byl dosažen začátkem září čtvrtý milion. Jedná se finanční zdroje, které získávají organizační jednotky díky svým vlastním dárcovským projektům. Za tři roky existence skautfundigu jich bylo (nebo právě je) realizováno 65.

Na vrcholovou prémii čtvrtého milionu vystřelil jako raketa poslední dárcovský projekt Obnova klubovny v Říčanech. Katastrofické projekty dokáží získávat větší desítky tisíc za den, pokud jsou nabídnuty včas.

Čtvrtý milion se podařilo získat od konce ledna, tj. asi za 8 měsíců – koronaviru navzdory. Individuální dárcovství na platformě darujme.cz neustále roste. V roce 2019 přes ni bylo darováno celkem 128 milionů a letošní výhled je mezi 150 až 180 miliony korun.

Habartov

V souvislosti s korona-krizí vznikl dárcovský projekt Skautská a dobrovolnická pomoc pro Habartov a Karlovarský kraj, který reagoval na poptávku darovat, vyjádřit vděk za pomoc, kterou poskytovalo ve svém okolí středisko Dýmka Habartov. Byl uzavřen na částce 28 600 Kč. Doporučuji přečíst si komentáře u tohoto, ale i dalších projektů. Velmi často dárci děkují za to, že dostali příležitost zapojit se, pomoci a být součástí. Mnohdy máme stále pocit, že žebráme, ale přitom nám dárci děkují za příležitost přispět.

Mnohé organizace využily koronakrizi úspěšně ke svému fundraisingu.

Nevrhly

Specifickým projektem je Carpathian Games – sbírka pro vydání volně dostupného anglického překladu legendárních Karpatských her Míly Nevrlého. Cílem je velký počet dárců, maximální darovatelná částka je omezena na 500 Kč. Tento dárcovský projekt podpořilo zatím 209 osob a další mají příležitost až do 29. října, kdy oslaví Náčelník narozeniny.

Průměrná výše daru se přesahuje 1300 Kč, pokud však nezapočítám pravidelné dary a Carpathian Games, vychází průměrná výše daru 2000 Kč na jeden dar! Výšku daru výrazně ovlivňuje nastavení dárcovských tlačítek. Dárci inklinují ke středové hodnotě a přidáním tlačítek vyšší hodnoty se zvyšuje průměrná výška i celkový objem darů, i když nejsou nejvyšší částky využity. Důležité je nebát se nastavení, dárce má vždy možnost zvolit si vlastní částku. Pokud však daruje nízkou částku, jedná se o promarněnou příležitost, protože se ke stejnému projektu téměř nikdy nevrátí podruhé.

Projekt s nejvyšším průměrným darem je Voda a WC do skautské klubovny v Liberci, kde je průměrná výše daru 2150 Kč. Libereckou klubovnou prošly stovky kluků a holek, kteří jsou dnes dospělí a posílají do klubovny svoje děti. Navíc, čím je projekt konkrétnější, tím jsou dárci ochotnější.

Poměrně velké objemy darů se dařilo získávat koncem školního roku a začátkem prázdnin. V celostátních průměrech přitom v tomto období darované objemy klesají. Pravděpodobným vysvětlením je, že dárci jsou nejčastěji rodiče členů a jejich ochota darovat kopírovala vrchol skautského roku, kdy jejich vlastní děti odjížděly nebo se vracely z táborů.

Nejvíce darů přichází během pracovního týdne (úterý, středa) naopak o víkendech dary klesají. Případnou propagaci na sociálních sítích má cenu směřovat do začátku pracovního týdne.

Dvěma střediskům, která kombinují skautfunding a ještě vlastní veřejnou sbírku se podařilo na individuálních darech přesáhnout částku jednoho milionu. Aktuálně využívá skautfunding dvacet organizačních jednotek.

darujme

Část dárcovských projektů podporuje Skautská nadace Jaroslava Foglara takzvaným matchingem, ke každé vybrané koruně přidává polovinu. V současné době je to způsob, jak podpořit alespoň trochu spravedlivě stavby nových kluboven. Nadace přidává navíc ke každému projektu 2% z vybrané částky, což je provize provozovatele portálu darujme.cz. Organizační jednotka tedy dostane od nadace formou daru celou vybranou částku.

Dárcovský projekt je prostředkem s platební bránou, která umožňuje platby kartou, bankovním převodem a přes PayU. Projekt by obsahovat příběh, emoce a základní věcné informace. Jeho šíření mezi potenciální dárce je vždy především záležitostí organizační jednotky, pro kterou se dary získávají.

Všechny skautfunding projekty lze najít na zde

Zaměstnanec Ivo Brzobohatý - Ještěr
Fond Střecha a Skautfunding