KPZ slaví 85 let

Psal se 12. říjen 1935 a stálému přispěvovateli časopisu Malý Hlasatel Jaroslavu Foglarovi –Jestřábovi vyšel v rubrice Skautská stezka krátký článek s názvem KRABIČKA POSLEDNÍ ZÁCHRANY. Tím vypustil do světa fenomén, který dnes pod zkratkou KPZ zná téměř každý Čech.

“Často se vám na vycházce stane nějaká drobná nehoda: Máte zvlhlé zápalky, ztratíte nitě a jehlu, právě když ji nejvíc potřebujete, nebo vám schází dvacetník na elektriku, či vám dojde náplast v lékárničce. A tu vás zachrání “Krabička poslední záchrany." Píše Jaroslav Foglar před osmdesáti pěti lety.

kpz


Souborem drobných věcí, které by člověk měl mít u sebe pro případ nenadálé krizové situace se Foglar inspiroval u jiného skauta, Jana Šimsy, který v roce 1928 publikoval v časopise pro skautské vedoucí popis Výzbroje správného chlapce. Část drobností v něm umisťuje do kapes (sirky, motouz, tužku…), ale ty nejmenší do tobolky (peníze, poštovní známky, malé šití, křídu, balíček k první pomoci). Jestřáb námět převzal a dopracoval. Věci umístil do pevné krabičky a dal jí lákavý název a legendu o záchraně. Psal o ní ve svých knihách i časopiseckých článcích a díky tomu se rychle rozšířila mezi kluky a holky ve skautských oddílech i mimo ně.

KPZ2

Obsah KPZ se měnil dle doby a i Jestřáb ho postupně upravoval, ale základní set je stále stejný (tužka, papír, sirky, peníze, náplast, provázek, zavírací špendlík, drátek). Dnes v ní ovšem oproti náhradní žárovičce do baterky, najdete malinkatou svítilnu celou a oproti dvacetníku na tramvaj, dvacetikorunu apod. Hodit se ovšem může stále stejně, jako samotnému Jaroslavu Foglarovi v šedesátých letech minulého století: 

KPZ3

“Přijel jsem v noci domů z jakési cesty. Tma jako v ranci. Doma nikdo, rodina byla kdesi na prázdninách. Po paměti chci odemknout byt. Nelze! Dutý klíč se ucpal drobným smetím z kapsy. Zámek prostě neotvírá. V mžiku jsem po paměti vylovil z torny KáPéZet, v ní jsem potmě nahmatal kousek svíčičky, škrtátko a sirku. Rozsvítil jsem si. Pak jsem z KáPéZet vyndal hřebík, vyčistil klíč od smetí — a za chvíli byly dveře odemčeny. Nemít u sebe KáPéZet, byl bych „tvrdnul“ až do rána na schodech přede dveřmi, než bych si mohl dovolit zazvonit někde u sousedů a poprosit o kousek drátu nebo o hřebík …”

KPZ

Dnes na trhu najdete desítky komerčních, plně vybavených KáPéZetek. Speciální pro muže, pro ženy, do přírody, do divočiny i do města. I přesto jsou desetitisíce dětí, které stále doma hledají krabičky od bonbónů a do nich ukládají kus tužky a dvacku, která jim vždycky, z nějakých záhadných důvodů, nejdřív chybí.

Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila k tomuto výročí limitovanou edici 85 KáPéZetek, obsahující 13 předmětů s tím, že tužka, papír a knoflík pochází z bytu slavného spisovatele. 

KPZ

Obsah současné KPZ doporučené pro členy skautských oddílů:

 • svíčka
 • zápalky a škrtátko
 • březová kůra
 • LED svítilna
 • zavírací špendlík
 • jehla a nit
 • náplast
 • dezinfekční čtvereček
 • 50 Kč
 • gumička
 • drátek
 • provázek
 • píšťalka
 • křída
 • papír
 • tužka
 • důležité telefony
 • samolepící zrcadlová folie