Lavička Jaroslava Foglara č. 1 - Hoši od Bobří řeky

Lavičku naleznete v Praze 2, na dětském hřišti U Draka v Riegrových sadech, kam Jaroslav Foglar chodil psát své první knihy.

Jaroslav Foglar prožil většinu svého života v Korunní ulici č. 16 v Praze 2. Své knihy ovšem psal spíše venku, odcházel je tvořit na zídky či lavičky pražských parků a do okolní přírody. Pražskými zákoutími a uličkami se také inspiroval ve své tvorbě.

Riegrovy sady byly jeho častým literárním útočištěm. Na zdejších lavičkách sedával opakovaně a promýšlel tu i psal své romány v průběhu několika desetiletí. Patří mezi ně i jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky. 

Lavicka 1 E

Prvně vyšla ve 30. letech minulého století a v roce 2018 již po osmnácté. Tentokrát péčí nakladatelství Albatros s ilustracemi Ester KuchynkovéPři této příležitosti byla vytvořena upomínková lavička.

Příběh Hochů od Bobří řeky je naplněný dobrodružstvím dvanácti chlapců a jejich vedoucího Rikitana. Spolu zažívají mnohá dobrodružství na schůzkách, výpravách a na letním táboře ve Sluneční zátoce. Budují přátelství a loví bobříky — zkoušky odvahy, odolnosti, poznání, čestnosti a fyzické zdatnosti.

  • Lavička na dětském hřišti U Draka v Riegrových sadech na Praze 2, byla slavnostně odhalena 10. 9. 2018.
  • Autorem řezby s motivy knihy Hoši od Bobří řeky je Stanislav Pokorný, výroba lavičky Dřevo náro, s. r. o.
  • Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara za finanční podpory městské části Praha 2.
Lavička HOBŘ
Lavička 1B
Lavička 1C