Lavička Jaroslava Foglara č. 4 - Boj o první místo

Lavičku k románu naleznete na Praze 7, na dětském hřišti u Malé říčky ve Stromovce, kde možná Petr trénoval s vlakem a Jestřáb odtud jistě vyrážel na oddílové výpravy.

Jaroslav Foglar otiskoval svůj první román na pokračování v časopise Skaut-Junák v roce 1933. Jmenoval se Boj o první místo a pojednává o Petrovi a jeho školních půtkách, šikaně, zradě i odvaze se jim vzepřít. O snaze najít své pravé já uprostřed skautského oddílu a v běhu volnou krajinou i závodech Napříč městem.

Jestřáb pro knihu našel inspiraci ve svých vlastních školních prožitcích i těch z piešťanské ozdravné kolonie. A také ve 2. skautském oddíle Praha, který v té době již několik let vedl. Právě s ním se rád vydával do míst, kde město přechází v louky, lesy, skalky a zapomenutá údolí. Jedno z nich pojmenované Údolí mládí se nacházelo v blízké Troji. Právě do něj vyrážel oddíl ve 20. letech od Malé říčky, které tehdy říkali "Canal de Malarinda" a kde dnes najdeme tuto lavičku. 

Lavička 4B

Právě za tovární čtvrť, kde se táhl do luk a polí železniční násep, zasadil Foglar v románu Boj o první místo i Petrovy každodenní běžecké tréninky. Tehdejší Holešovice plné továrních komínů, přecházející do Královské obory Stromovky, kterou protíná železniční násep, jako by zhmotnily autorovu knižní představu. Nebo to bylo naopak? Kdo ví…

  • Lavička na dětském hřišti U Malé říčky ve Stromovce byla slavnostně odhalena 8. 9. 2020 u příležitosti 11. vydání Boje o první místo ilustrovaného Jaromírem 99.
  • Autorem řezby s motivy knihy Boj o první místo je Stanislav Pokorný, výroba lavičky Dřevo náro, s. r. o.
  • Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara. Vytvoření lavičky finančně podpořili příznivci a obdivovatelé Jestřábova díla za podpory Jaromíra 99.
Lavička 4C
Lavička 4D
Lavička 4D