Pátá lavička Jaroslava Foglara odhalena!

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka byla odhalena ve středu 13. října 2021 u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 10. 

Lavička Tajemná Řásnovka odhalena u pobočky Městská Knihovna Korunní! Účast byla tentokrát rekordní, dokonce se stálo i za plotem! O slavnostní akt se postaral za Skautskou nadaci Roman Šantora a Tomáš Řehák.

řásnovka1
řásnovka 2

Lavičku zdobí vyřezávané tichomořské motivy připomínající románovou stolní hru Fan-tan. Slavnostního aktu se zúčastnila i ilustrátorka posledního vydání Řásnovky Barbora Kyšková, která na místě zájemcům z řad dychtivých čtenářů a sběratelů podepsala mnoho výtisků knihy.

řasnovka 3

Jaroslav Foglar nikdy neprozradil, kde se Tajemná Řásnovka nachází, v Korunní ulici však strávil dětství a velkou část svého života. Čerpal zde inspiraci pro psaní knihy. V románu zmiňuje rýhu ve zdi, která se nachází právě poblíž nynější pobočky knihovny. A právě tu rýhu si mohli dětští návštěvníci sami najít a prohloubit tuto stopu starší jak 100 let. Kromě této atrakce byla nejen pro děti připravena malá výstavka z ilustrací z knihy, dále si mohli návštěvníci v prvním patře knihovny vyzkoušet pár rychlošípáckých her a začíst se do nějaké Jestřábovy knihy.

řásnovka 8
řásnovka 4
řásnovka 9

Moc děkujeme všem, kteří svou koupí sbírkových předmětů na výrobu lavičky přispěli. A také děkujeme všem, kdo jste na slavnostní odhalení přišli. 

řásnovka 6

Lavička je z tvrdého dubového dřeva, vyzdobená motivy z knihy Tajemná Řásnovka, které do nich vtělil řezbář Stanislav Pokorný. Výroba lavičky: DŘEVO NÁRO, s. r. o.

Informace o dalších lavičkách najdete na této stránce u nás na webu. 

Tisková zpráva k odhalení lavičky Tajemná Řásnovka je ke stažení ZDE.

Foto: Skautská nadace Jaroslava Foglara, ČTK

Ozvěny v médiích:

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/692870/v-praze-2-odhalili-vyrezavanou-lavicku-jaroslava-foglara-je-poctou-knize-o-fiktivni-ctvrti.html

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-praze-je-pata-lavicka-jaroslava-foglara/2102976

https://www.prazskypatriot.cz/v-korunni-ulici-bude-slavnostne-odhalena-lavicka-jaroslava-foglara/

https://zpravy.proglas.cz/13/ocekavane-udalosti-13-rijna-2021/