Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera

Souborné vydání komiksových příběhů od kultovní autorské dvojice, které milují celé generace malých i dospělých čtenářů, přichází v nové podobě. Rychlé šípy září tak, jak jste je ještě neviděli, a plní tím přání svých tvůrců. Navíc poprvé ve všech variantách, které Jaroslav Foglar spolu s Janem Fischerem vytvořili. Soubor vychází v unikátní grafické úpravě Martina T. Peciny a s rozsáhlým doslovem Tomáše Prokůpka.

Po více než dvou letech editorských vstupů, historických bádání, retuší, kolorování, grafických oprav a úprav vychází Rychlé šípy v nové podobě. V čem tkví unikátnost tohoto vydání:

  • obsahují všech 200 příběhů, které Foglar s Fischerem připravili a autor je posléze prohlásil za  konečný výčet
  • v příloze najdete i dalších 20 variant, jež postupně vznikly
  • naprostá většina je reprodukována z originálu o formátu A2, jen několik stran muselo být rekonstruováno z tištěných verzí
  • 70 původně černobílých komiksů bylo nově ručně kolorováno a poté počítačově spojeno s černobílým originálem
  • náročnou retuší prošly všechny barevné strany, sjednoceny byly nejen barvy oblečení, pleťovky postav, ale i různá podbarvení apod. 
  • opraveny byly chyby v textech i ilustracích 
  • doplněny podkomiksové vsuvky od J. Foglara, které budou publikovány prvně od časopiseckých vydání

Více o výjimečném zpracování se dozvíte v LIVE Rychlé šípy s editorem knihy R. Šantorou a grafikem M. Pecinou. 

Komiksy jsou reprodukovány ve větším formátu 23x33 cm na přírodním papíře, tištěné speciálními UV barvami a stochastickým rastrem pro zachování co největší autenticity.

RŠ4

Na téměř 300 stranách knihy naleznete kromě komiksu rozsáhlý doslov o Janu Fischerovi s bohatým obrazovým doprovodem, stejně tak doslov o přípravě současného vydání.

Rychlé šípy zaujímají v dějinách čs. komiksu výsadní postavení, stejně ojedinělá je i tato kniha, která z hlediska komiksové rekonstrukce nemá u nás obdoby.

Na tento první díl by měl v budoucnosti navázat díl druhý, který Foglarovo dílo ve stejné úpravě představí s dalšími jeho ilustrátory. Včetně nových příběhů podle scénářů a poznámek objevených v autorově pozůstalosti.

Rychlé šípy J. Foglara a J. Fischera vydává v březnu 2021 nakladatelství Albatros ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara.

Srovnání několika vydání Rychlých šípů se současným tiskovým výjezdem.

RS
RŠ2