Sedmá lavička Jaroslava Foglara odhalena

Další z laviček byla odhalena na Dětském ostrově.

Sedmá foglarovská lavička věnovaná knize Strach nad Bobří řekou byla slavnostně odhalena na Dětském ostrově na Praze 5, na dětském hřišti. Stejně jako předchozí lavičky věnované například románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a dalším, i tato ručně vyřezávaná a odkazuje na spisovatelovo dílo, které se dočkalo nového 6. vydání v nakladatelství Albatros s ilustracemi Ticho762.

„Jaroslav Foglar většinu svých knih nepsal doma, ale na různých místech Prahy i okolí, a my se snažíme tato místa kolemjdoucím zpřítomnit a propojit je s romány tohoto význačného spisovatele,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která je iniciátorem celého projektu.

Jaroslav Foglar (6. 7. 1907—23. 1. 1999), jeden z nejznámějších českých spisovatelů pro děti a mládež, vedl šedesát let 2. skautský oddíl Praha Hoši od Bobří řeky. V nedaleké Malostranské vodárenské věži měla od prosince 1937 Dvojka klubovnu. V ní ji zastihl i zákaz skautingu za 2. světové války, který oddíl donutil scházet se utajeně. Klubovna byla nacisty zapečetěná a s ní i mnoho oddílového majetku včetně cenných kronik. Právě pro ně se jedné zimní noci vydal Jaroslav Foglar se staršími členy Dvojky.

„Tuto příhodu najdete ztvárněnou i v knize Strach nad Bobří řekou, volném pokračování nejznámější foglarovky. Strach popisuje krušné období po obsazení země Nepřítelem, které na partu hochů ze Sluneční zátoky těžce dolehlo. Rikitan ale navzdory všemu pokračuje v činnosti a svému oddílu představí nových třináct bobříků pro ušlechtilý život. I přes ústrky ze strany kolaborantské organizace Prapor a Přístavních povalečů se hoši opět rozhodnou uspořádat letní tábor ve Sluneční zátoce. Zdali v sobě dokážou najít odvahu a svornost tváří v tvář největšímu nebezpečí, jež je kdy potkalo, se už dočtete ve zmíněné knize,“ doplnil Šantora.

Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara u příležitosti 6. vydání Strachu nad Bobří řekou. Vytvoření lavičky finančně podpořili příznivci a obdivovatelé Jestřábova díla. Za spolupráci děkujeme Městskému úřadu Prahy 5.

Lavička je z tvrdého dubového dřeva, vyzdobená motivy z knihy Strach nad Bobří řekou, autorkou řezby je Magdalena Mézlová. Výroba lavičky: DŘEVO NÁRO, s. r. o.

Předchozí lavičky včetně mapy s přesnými místy naleznete ZDE.

lav2


lav1
lav3
lav4