Výstava Město jako přízrak/Pražské inspirace Jaroslava Foglara je otevřena

Výstava je přístupná od pátku 3. 9. 2021 v Domě U Zlatého prstenu na Praze 1. 

Skautská nadace Jaroslava Foglara je partnerem výstavy, zapůjčila do expozice i různé předměty z Jestřábova života. Část výstavy je scénografická, ukrytá ve sklepení, kde se přímo ponoříte do staré Prahy a Stínadel. Autorem je Petr Kotek, režisér filmu Záhada hlavolamu. Výstava je přístupná od pátku 3. 9. 2021 do 4. 9. 2022 v Domě U Zlatého prstenu na Praze 1.

Muzeum města Prahy připomnělo Jestřába i jeho dílo již v minulosti dvěma výstavami v letech 1997 a 2007 u příležitosti výročí jeho narození, jejichž obsahem byla Foglarova tvorba i jeho práce s mládeží.

Současný výstavní projekt akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava umožní utřídit městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy.

výstava město 1

Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz MĚSTA se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů. Milovníci foglarovek jakéhokoliv věku jsou základní cílovou skupinou výstavy, zážitek Foglarova mystického města ale zprostředkuje projekt i těm nejmladším.

výstava město 2

Scénografická a iluzivně řešená historická část výstavy je instalována ve sklepních prostorách Domu U Zlatého prstenu, v nadzemní části vznikla galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy 1. poloviny 20. století. Díla některých předních i téměř zapomenutých malířů (např. J. Minaříka, T. H. Rašína, K. Holana) představí atmosféru Prahy v době spisovatelova narození, dětství a mládí, ale i místa, která mohla inspirovat Jaroslava Foglara při psaní jeho románů a příběhů o Stínadlech v pozdějších letech, místa konkrétní, i ta s tajemnou historií či opředená nejrůznějšími legendami. Obrazová galerie připomíná Prahu jako inspiraci nezapomenutelného spisovatele populárních příběhů pro děti a mládež.

výstava město 3

Výstavu Město jako přízrak doplní od října 2021 jednou měsíčně přednáškový cyklus určený všem, kteří mají v oblibě dílo Jaroslava Foglara. Připraveny budou též lektorské programy a outdoorová hra pro děti i dospělé.

Pokud ještě nebudete mít dost, určitě navštivte i další výstavy v Muzeu – je možné všechny navštívit na jednu vstupenku. Další současné expozice jsou Praha Karla IV. – středověké město a Praha 1606 / Multimediální pohled na Prahu Rudolfa II.

Na výstavě je možné koupit i různé předměty z předmětové sbírky nadace, které jste zvyklí vídat na stránkách Jestřábova obchodu.

Více informací najdete na webových stránkách Muzea města Prahy.

Zdroj pro text a foto: Tisková zpráva k výstavě, webové stránky Muzea města Prahy