Klubovna měsíce dubna

Podpořte Skautské vzdělávací centrum v Plzni!

Pomozte zrealizovat sen vybudovat moderní a zároveň útulné místo pro pravidelné družinové schůzky skautů a skautek plzeňského střediska Střela. Nejedná se jen o obyčejnou klubovnu, místní  zároveň chtějí budoucí prostory nabídnout pro rozvojové a volnočasové aktivity pro děti a jejich rodiče v různých podobách. 

Díky podpoře města Plzeň, Plzeňského kraje a schválené dotace MŠMT mají nyní jedinečnou šanci nové skautské vzdělávací centrum a mezinárodní skautskou základnu na okraji Plzně vybudovat. V tuto chvíli májí 85 % finančních prostředků. Projekt je vyčíslen na 25,8 milionů korun a potřebují získat 3,8 milionů korun do června 2025. 

Pomozte jim splnit si tento velký sen. 

Přispějte jakoukoliv částkou pod tímto odkazem! Děkujeme.

Klubovna měsíce – co to je? 

plzen

A jaký je jejich příběh? 

Byla jednou jedna stará, opuštěná budova v Českém údolí v Plzni. Stála tam už mnoho let a chátrala a chátrala. Nikdo se do ní nehrnul, protože byla neobyvatelná. Voda v budově netekla a ani splachovací záchody byste zde nenašli. Byla jen stínící stavení, které čekalo na lepší časy. Jednoho dne se však stalo něco neuvěřitelného. Skautské středisko Střela převzalo tuto budovu v roce 2003 z Fondu dětí a mládeže v likvidaci. Rozhodli se, že se o budovu postarají a pomalými krůčky ji promění v místo, kde se budou moct scházet holky a kluci na skautských schůzkách. A tak si dobrovolníci z řad skautských vedoucích vyhrnuli rukávy a chopili se práce. Vyklízeli, zabezpečovali, udržovali budovu tak, aby nezchátrala úplně, dokud nebude jasno, co bude dál. Vedoucí často rokovali u kulatého stolů o dalších krocích. Čas plynul a postupem let se podařilo obnovit kanalizační přípojku, zabezpečit tekoucí vodu a přepojit kontejner s hygienickým zázemím, aby nebylo nutné chodit na kadibudky. 

plzen2

Počet členů střediska stále rostl, a tak se zrodil nápad, že by v Českém údolí mohlo vzniknout skautské vzdělávací centrum a mezinárodní základna. Naplno se roztočilo kolo příprav v podobě vytvoření stavební dokumentace, zajištění stavebního povolení, shánění finančních prostředků a dalších. I když to bylo a je mnohdy náročné, vedoucí věděli, a ví, že to stojí za to. Pomáhají nejen sobě, ale i budoucím generacím skautů. Během příprav se zjistilo, že budovu již nelze zachránit a zrekonstruovat a bude třeba většího zásahu. A tak se v Českém údolí začíná psát nový příběh, jehož součástí můžete být i vy, stačí je podpořit.