„Mít věci uspořádané mi přineslo klid.“

Říká Šárka Fabiánová – Borůvka v rozhovoru pro Skautskou nadaci Jaroslava Foglara, který zveřejňujeme v rámci Měsíce dobročinné závěti. Borůvka je místopředsedkyní ORJ Opava a vede v Opavě oddíl benjamínků.

boruvka

Borůvko, rozhodla ses sepsat závěť a v ní jsi myslela i na skauty. Můžeš prosím prozradit, co a komu v rámci Junáka ses rozhodla odkázat?

Okres Opava je v závěti uvedený jako čtvrté dítě. To znamená, že dostane stejný podíl jako zákonní dědicové. Bude to finanční částka, protože pokud to není klubovna či základna, tak by to nebylo smysluplné. A junácký okres proto, že může odkaz dobře využít pro větší počet dětí.

Co tě k tomu vedlo?

Já jsem strávila ve skautských oddílech 30 let a získala jsem tam druhou rodinu. Daruju průběžně, ale chtěla bych darovat něco, co by po mě zůstalo.

Většina lidí si myslí, že závěť ve prospěch nějaké organizace či nadace sepisují jen lidé velmi bohatí nebo bezdětní nebo se špatnými rodinnými vztahy. To ale není tvůj případ, že?

Ne, to není. Mám tři děti. Všechny dostávají to, co potřebují, včetně spoření. Jsou vychované ve skautských oddílech. Jsou o závěti informované a souhlasí s ní. Skauting nás provází celý život, takže proč by to tak nebylo...

Bylo to společné, nebo čistě tvoje rozhodnutí?

Je to moje rozhodnutí. Rodinu jsem informovala a nemají nic proti. Děti jsou vedeny k tomu, že nemají být závislé na rodičích.

Odhaduji, že nejsi o moc starší než já. To je další mýtus, že závěť uzavírají až lidé ve vyšším věku. V jakém věku ses rozhodla ty?

V době rozhodnutí mi bylo 47. Pracuju ve zdravotnictví a tam je smrt na denním pořádku, ať už jsou to nehody či závažná onemocnění. Do důchodu se může stát spousta věcí, takže není na co čekat. V mém okolí se podivovali všichni, co to blázním dělat závěť, když mi ještě nic není. Ale já si za tím stojím, je to dobrý způsob, jak uspořádat své věci.

A teď ryze praktická otázka: Co přesně jsi musela pro sepsání závěti podniknout? Jak konkrétně jsi ji sepsala?

Nejdřív jsem viděla výzvu na dárcovskou závěť, kde byl odkaz na nadaci s telefonním číslem a mailem. Ozvala jsem se a dostala seznam zaangažovaných právníků. Nakonec jsem ho nevyužila, domluvila jsem se totiž s jedním opavským skautem-právníkem. Ten mi poradil, co a jak mám formulovat a jaké jsou možnosti uložení závěti.

Věděla jsi, že Skautská nadace Jaroslava Foglara proplácí notářský poplatek v případě sepsání závěti ve prospěch skautů či nadace?

Ano, to jsem věděla. Ale nakonec jsem závěť u notáře neuložila a poplatek neplatila. Děti ví, kde je doma závěť uložená a co by s ní měly udělat. Vědí o obsahu závěti, nejsou tu žádné rozpory a nebyly by žádné tahanice.

Měla bys nějaké doporučení či vzkaz pro lidi, kteří uvažují o tom, že by mohli něco odkázat, ať už skautům nebo nějaké jiné dobročinné organizaci?

Podle mě to dává smysl. Člověk může být užitečný i po smrti. Mít uspořádané věci mi přineslo klid.

Moc děkuji za rozhovor i za tvé rozhodnutí.

Rozhovor vedla Petra Bašová – Fidla