Záhada hlavolamu v ukrajinštině už míří ke svým čtenářům

Knihu se díky vám podařilo natisknout v neuvěřitelných více než 3000 kusech.

Sbírka, kterou jsme zakládali s cílem rozdat ukrajinským klukům a holkám 500 knížek, tak předčila naše očekávání a my z toho máme obrovskou radost. Vybralo se rovných 110 030 Kč, do sbírky přispělo 135 jednotlivců. Další peníze na knihu plynuly z dobročinných aukcí za něž děkujeme Zdeňkovi Chlubnému, Jiřímu Grusovi, Pavlovi Čechovi, Pavlovi Rakušanovi a Láďovi Vitáskovi. A přispělo také Ministerstvo kultury.

Děkujeme všem nejen za finanční dary i milé vzkazy! Vážíme si i sdílení výzvy ve foglarovských skupinách, vše dohromady přispělo k tomu, že je náklad tak velký.

Za tvorbou samotné knihy pak stojí několik nadšenců, kterým se také sluší poděkovat – knihu přeložila paní Natalie Drozda, grafickou úpravu zdarma vytvořil Jakub Schejbal - Kiki s podporou Martina Peciny - Velkého Fonta.

Vytištěné knihy už nyní míří ke svým čtenářům ať u nás, tak na Ukrajině. Do distribuce se zapojilo mnoho organizací, které pomohou dostat Záhadu hlavolamu do rukou dětem napříč celou Českou republikou. Velké počty rozděluje Národní knihovna v Praze, Člověk v tísni, Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Česká asociace streetworku a další spolupracující organizace a spolky (Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy, Centrum pro integraci cizinců, OCHZ – NZDM Klub Coolna Znojmo…). Rádi jsme poskytli knihy Kalyně – komunitnímu uprchlickému centrum v Pardubicích. Knihy si od nás již odebrala Ukrajinská škola v Praze.

Velkou část nákladu jsme vyčlenili dětem přímo na Ukrajině. Prvních 300 knih právě čerstvě dorazilo díky skautům do Buči, Irpině a Kyjeva. Další část knih od nás bude přebírat České centrum v Kyjevě a přislíbenou máme pomoc od Post Bellum - s dopravou pro Library Country v Kyjevě, které se postará o distribuci po Ukrajině.

Za paletami knih je spousta skvěle odvedené práce, počínaje překladem, sazbou i tiskem. Ale důležité je mít pro celou akci i zázemí. Děkujeme Junáku - českému skautu - ústředí a jeho dobrým duším, kteří nám obrovské množství knih pomáhají přenášet, uskladnit, zabalit a předat! Děkujeme zkrátka všem, kterým knížky na často dlouhých cestách projdou rukama a kteří věnovali energii i čas malým čtenářům!

Pokud chcete zakoupit výtisk a věnovat ho někomu z vašich ukrajinských přátel, do škol, či knihoven, máte možnost tak učinit v Jestřábově dobročinném obchodě pod tímto odkazem. 

borž