Přehled tiskových zpráv o činnosti nadace, plánovaných aktivitách a podpořených projektech můžete sledovat zde:

• Startuje celorepubliková pátrací hra Zde by mohly být Rychlé šípy

Oblíbený komiks Rychlé šípy oslavuje 85. výročí od svého prvního vydání. Skautská nadace Jaroslava Foglara k tomuto jubileu připravila celoroční program s názvem Rok Rychlých šípů – 85 let. Hlavním tématem oslav je tajemství Rychlých šípů, které budou moci aktuálně odhalovat děti i dospělí po celé republice v rámci hry „Zde by mohly být Rychlé šípy“. Hra odstartovala přesně 1. dubna a potrvá celý měsíc. V různých městech se na místech tematicky spojených s komiksovými příběhy RŠ objeví plakáty s tajuplnými indiciemi. Úkolem hráčů je najít všechny plakáty a vyluštit z nich tajenku.

• Uplynulo 25 let od smrti Jaroslava Foglara

V úterý 23. ledna 2024 si připomeneme čtvrt století od úmrtí Jaroslava Foglara. Spisovatele, šéfredaktora, významného metodika, dlouholetého skautského vedoucího, autora slavného klubu Rychlé šípy! A právě u připomínky odchodu jejich tvůrce chce Skautská nadace představit aktivity, které mají veřejnosti připomenout jak Jaroslava Foglara, tak jeho nejznámější odkaz. Rychlé šípy totiž také slaví významné jubileum – 85. let od vydání prvního dílu. Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila k tomuto výročí od prosince 2023 do prosince 2024 množství akcí, které spojila pod názvem Rok Rychlých šípů – 85 let. Zároveň vyzývá ty, kdo mají zájem, k zapojení se do oslav s vlastními aktivitami.

• Rychlé šípy slaví 85 let!

Přesně 17. prosince 1938 byl v časopisu Mladý hlasatel otištěn první díl komiksu Rychlé šípy. Autorem nezapomenutelných příběhů byl spisovatel Jaroslav Foglar, osobitý vzhled jim vtiskl ilustrátor Jan Fischer. Skautská nadace Jaroslava Foglara u této příležitosti připravila Reprint prvního souborného vydání Rychlých šípů z roku 1940, nabízí aktivity pro rodiny s dětmi, kterými si mohou výročí připomenout, vznikl i krátký animovaný spot. Místo dárku k narozeninám je možné přispět do sbírky, z jejíhož výtěžku vydá Skautská nadace legendární Foglarovo dílo Záhada hlavolamu v ukrajinštině.

• Měsíc závěti

• Deníky Jaroslava Foglara

• Stínadelská tajemství!

Skautská nadace Jaroslava Foglara připravila novou rodinnou hru s názvem Stínadelská tajemství, která je tentokrát zasazena do uliček pražské Malé Strany. Příběhy k jednotlivým místům procházejí z pera Davida Jana Žáka, který nedávno vydal román Tleskač, a hráči si je mohou poslechnout i v audioverzi načtené hercem Richardem Fialou. Hra poběží až do 31. března 2023, na registrované hráče čeká každý týden losování o stylové odměny. Audio a pokyny s mapou jsou ke stažení zdarma na webu www.rychlesipy.org/tajemstvi

• Pomáhám za života, budu i po něm!

13. září je Mezinárodním dnem závěti. Po celém světě si připomínáme význam závěti a možnost věnování peněz, nemovitostí, ale i memorabilií dobročinným organizacím. V naší zemi patří osobní odkaz mezi velmi křehká témata. I proto se snaží koalice Za snadné dárcovství otevřít diskuzi a tématu se soustředěně věnovat. K aktivitě Měsíce dobročinné závěti se jako člen koalice přidává i Skautská nadace Jaroslava Foglara. Nabízí poradenství i podporu především skautské veřejnosti.

• Skautská nadace JF slaví 20 let!

Skautská nadace Jaroslava Foglara, která spravuje dědictví a odkaz slavného spisovatele, si letošní jubileum připomene během celého roku řadou aktivit. První z nich je Jízda Prahou historickou tramvají po Jestřábových stopách.
  • Vychází pokračování Chaty v Jezerní kotlině

Petr Hugo Šlik po více než 80 letech navázal na kultovní knihu Jaroslava Foglara a vytvořil její zdařilé pokračování Zkáza Jezerní kotliny, které právě vychází v nakladatelství Albatros.

• Pátá lavička J. Foglara - Tajemná Řásnovka

Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara u příležitosti 8. vydání románu Tajemná Řásnovka, ilustrovaného Barborou Kyškovou.

• Rychlé šípy zná 90% Čechů!

Výsledky reprezentativního výzkum agentury Median pro Skautskou nadaci Jaroslava Foglara, který proběhl u příležitosti nového vydání restaurovaných komiksových příběhů Rychlých šípů Jaroslava Foglara od kreslíře Jana Fischera.

• Záhada hlavolamu slaví 80 let!

Skautská nadace k 80. výročí Záhady hlavolamu připravila venkovní instalaci spojenou s rodinnou hrou na území Starého Města pražského. Zároveň vydala unikátní zpracování Tleskačova deníku rukopisně psaného Jaroslavem Foglarem.

• Pokořen pátý milion

Skautfunding znamená zprostředkování darů přes portál darujme.cz skautským střediskům pro jejich vlastní projekty. Pátý milion byl získán za necelé tři měsíce od začátku září.

• KPZ slaví 85 let

Psal se 12. říjen 1935 a stálému přispěvovateli časopisu Malý Hlasatel Jaroslavu Foglarovi – Jestřábovi vyšel v rubrice Skautská stezka krátký článek s názvem KRABIČKA “POSLEDNÍ ZÁCHRANY”. Tím vypustil do světa fenomén, který dnes pod zkratkou KPZ zná téměř každý Čech.

• Čtvrtá lavička - Boj o první místo

Další Foglarova lavička byla odhalena v Královské oboře Stromovka na Praze 7, na dětském hřišti u Malé říčky. Stejně jako předchozí lavičky v ručně vyřezávaném motivu odkazuje na autorovo dílo - knihu Boj o první místo. Tento titul současně vychází v nakladatelství Albatros s ilustracemi Jaromíra 99.

• Jaroslav Foglar - 100 let skautem

V roce 2020 je tomu sto let, kdy dvanáctiletý Jaroslav Foglar vykročil poprvé na skautskou stezku, i když pouze na krátký čas. Vrátil se na ní znovu po třech letech a zůstal jí věrný až do konce života.

• Odkaz závětí

Odkaz závětí je jedním z témat, kterým se Skautská nadace věnuje. Oslovuje skautskou veřejnost a podporuje rozhodnutí pomáhat závětí.